Augustis peeti Šotimaal Glasgows jalgratturite maailmameistrivõistlused, kus võitjad selgitati 11 päeva jooksul välja seitsmel erineval distsipliinil ja 13 erineval alal. Eesti ratturid olid stardis maantee grupisõidus, segateatesõidus, BMX-krossis, maastikuratturite olümpiakrossis ja maratonis, granfondol ning pararatturite treki-, grupi- ja eraldistardist sõidus.

BMX-krossis pälvis Paula Palmiste G12 klassis kolmanda koha ning Luukas Lajal oli B15 klassis kuues. Maanteeratturitest oli parim Madis Mihkels, kes lõpetas MU23 grupisõidus 28. kohal. Eriloaga segateatevõistlusel koos UCI WCC Teamiga startinud Elina Tasane sai kirja 14. tulemuse. Maastikuratturitest pälvisid Janelle Uibokand ja Peeter Pruus maratonisõidus vastavalt 25. ja 28. koha, Janika Lõiv finišeeris olümpiakrossis 35. positsioonil. Eesti harrastusratturitest sai Tea Lang parimana N55-59 eraldistardist sõidus 10. koha. Pararatturitest jõudis Mari-Liis Juul neljal korral kümne parema sekka trekisõidu erinevatel aladel.

Augustikuu viimastel päevadel algas aasta viimane suurtuur Vuelta, kus on eestlaste rõõmuks stardis Rein Taaramäe. Tema tiimikaaslane Madis Mihkels saavutas samal ajal karjääri parima tulemuse Saksamaa velotuuril, kus pälvis 2.Pro võistlusel etapivõidu. TOP15 hulgas lõpetas ta veel kolmel päeval. Vahetult enne Saksamaa velotuuri teenis Mihkels World Touri sõidul Bemer Cyclassics 13. koha.

Augusti keskel peeti Baltimaades Balti Keti velotuur, kus kodupublikule pakkus vägevaid emotsiooni Eesti maanteeratturite koondis eesotsas Rait Ärmiga, kes võitis avaetapi ja teist aastat järjest mitmepäevasõidu kokkuvõtte. Ärm on välisvõistlusel heas hoos jätkanud ka peale koduse velotuuri triumfi.

Eesti ratturitest õnnestus maailma karika sarjas pjedestaalile astuda Merili Sirvelil, kes võitis Belgias Oudenaardes peetud väljalangemissõidus väikese finaali ja pälvis sellega eliitnaiste konkurentsis viienda koha. Olümpiakrossi MK-etapil Andorras finišeeris eestlaste parimana 21. kohaga Janika Lõiv.

Prantsusmaal selgitati augustis välja Euroopa parimad mäestlaskujad, kus eelmisel aastal U15 klassis kulla võitnud Riko Mäeuibo pälvis nüüd U17 noormeeste konkurentsis 6. koha. Hollandis Rotterdamis peetud pararatturite EM-il tuli Mari-Liis Juulil leppida nii tempo- kui grupisõidus neljanda kohaga. Itaalias Lucca lähedal Il Cioccos toimunud noorte maastikuratturite EM-il üllatas avapäeval Magnus Normak, kes sai kvalifikatsioonisõidus MU15 klassis kõrge teise koha. Olümpiakrossis pälvis Sebastian Suppi eestlaste parimana 15-aastaste noormeeste hulgas 19. koha.

Mäestlaskumise Balti karikaetapil näitasid häid sõite seitse eestlast, kes lõpetasid võistluse pjedestaalil. Ainsa võidu tõi koju eliitnaiste klassis sõitnud Katarina Väljako, kes krooniti augusti keskel ühtlasi Eesti meistriks. Eliitmeeste klassis pälvis EMV-l esimese koha Hendrik Kirsipuu. Riigi meistrid selgitati välja veel gravelis ja teatekrossis. Esimesteks graveli Eesti meistriteks krooniti Markus Pajur ja Mari-Liis Mõttus. Teatekrossis olid tänavu võidukad CFC Spordiklubi ja Peloton.

Samuti väärivad märkimist rahvusvahelise kategooriaga võistlused, kus Eesti ratturid on jõudnud 20 parema sekka. Eesti valitsev grupisõidu meister Karl Patrick Lauk lõpetas World Touri tasemega Renewi velotuuri neljanda etapi 20. kohal, Frank Aron Ragilo pälvis Hollandi ühepäevasõidul Ronde van de Achterhoek (UCI 1.2) 14. koha ja Norman Vahtra sai Belgia ühepäevasõidul Muur Classic Geraardsbergen (UCI 1.2) 15. koha. Naisratturitest saavutas Elisabeth Ebras Grote Prijs Yvonne Reynders (UCI 1.2) ühepäevasõidul 7. koha, Aidi Gerde Tuisk ja Eesti valitsev grupisõidu meister Laura Lizette Sander said Egmont Cycling Race Women (UCI 1.2) ühepäevasõidul vastavalt 14. ja 18. koha. Lisaks võitis Sander Taanis peetud amatöörtasemega velotuuril ühe etapi ja sai kokkuvõttes teise koha. Elina Tasane võistles mainekal kuni 23-aastaste naiste velotuuril Tour de l’Avenir, mille teisel etapil teenis 19. koha.

Maastikuratturitest võtsid ränkrasked katsumused ette Peeter Pruus ja Maaris Meier. Valitsev maratonisõidu Eesti meister Pruus pälvis Šveitsis peetud viie päeva pikkusel maastikuratturite mitmepäevasõidul SwissEpic koos paarilise Hans Beckinguga neljanda koha. Meier pälvis koos kaaslase Filipe Tomasega ekstreemsel kolmepäevasel Portugali mitmepäevasõidul Vila do Conde Peneda-Geres Extreme teise koha.

EJL VÕISTLUSKALENDRISSE REGISTREERIMINE

Avatud on registreerimine Eesti Jalgratturite Liidu 2024. aasta võistluskalendrisse. Registreerimisprotseduur on sama, mis varasemalt – võistluste lisamine EJL-i kalendrisse toimub läbi Sportose infosüsteemi (https://is.sportos.eu/et/logi-sisse).

Maantee, maastiku, bmx-i ja treki võistluste avalduste tähtaeg on 30. september, registreerimistasu arvete maksmise tähtaeg 30. oktoober. Cyclo-crossi võistluste avaldusi ootame 2024. aasta 1. aprilliks, registreerimistasu arvete maksmise tähtaeg on 15. aprill.

SPORDIORGANISATSIOONIDE ANDMETE UUENDAMINE

1. septembril algas iga-aastane Eesti spordiregistri spordiorganisatsioonide alamandmekogu uuendamine. Andmete uuendamise tähtaeg on 31. oktoober 2023.

Andmete uuendamise käigus peavad Eesti spordiregistrisse kantud spordiorganisatsioonid esitama spordiregistrile tegevusandmed hetkeseisuga ja tulude-kulude 3 arvu majandusaasta 2022 kohta.

Andmete uuendamiseks esitab spordiorganisatsiooni andmehaldur spordiorganisatsiooni andmed oma kasutajakontol asukohaga www.spordiregister.ee/admin.

Loe lisaks

STIPENDIUMIKONKURSS

EOK ja Kultuuriministeerium kuulutavad välja stipendiumikonkursi tippsportlastele kõrg- või kutsehariduse omandamiseks 2023/24. õppeaasta sügissemestril.

Stipendium eraldatakse koostöös Kultuuriministeeriumiga sportlaste õppemaksu tasumiseks kõrg- või kutsehariduse tasulises õppes. Stipendiumi suurus on kuni 1000 eurot.

Konkursil osalemiseks tuleb täita elektrooniline taotlus ning lisada ülikooli tõend hiljemalt 13. septembriks 2023. Taotlus on leitav siin: https://forms.gle/jzptM37ztEu7TAk79

KOOLITUS

24. oktoobril toimub õppe- ja treeningpäev Janika Lõivuga. Tegemist on noorratturitele vanuses 13+ ja treekeritele EKR4-6 mõeldud koolitusega. Koolitus toimub TÜASK ruumides (Ujula 4, Tartu).

Antud õppe- ja treeningpäeval on kaks peamist eesmärki: tutvustada noorratturitele ja treeneritele ratturi Janika Lõivuga tippspordi telgitaguseid, nii rõõme kui muresid ja pakkuda ÜKE treeningute läbiviimisel jõutreeningu koolitust.

TIITLIVÕISTLUSED SEPTEMBRIS

20-24. septembrini selgitatakse Euroopa meistrid maantee grupi- ja eraldistardist sõitudes Drenthes, Hollandis. Eestit esindavad võistlusel mehed eliit, mehed juuniorid ja naised U23 klasside ratturid.

Eesti Jalgratturite Liit tänab toetajad Rand & Tuulberg, Graanul Invest, Jetoil, Malmerk Klaasium, Hearum, Škoda Laagri.

UUDISED EESTIST JA MAAILMAST

VÕISTLUSKALENDER EESTIS 2023

VÕISTLUSKALENDER SEPTEMBRIS

02.09.2023 26. Tallinna Rattamaraton (BOSCH EMS) info

03.09.2023 Jõulumäe XCO (Husqvarna Eesti Olümpiakrossi Karikasari V etapp) info

09.09.2023 Ramuddden 9. Valgehobusemäe Rattamaraton (Hawaii Express Estonian Cup) info